Na mieste pobytu (Kréta)

Po prejdení malým stánkom na letisku sme sa cez množstvo autobusov dostali až k tomu, ktorý išiel do nášho letoviska. Hneď po odchode sa nám predstavila delegátka Barbora a upozornila nás, že máme použiť bezpečnostné pásy ak nechceme v prípade kontroly turistickou políciou platiť pokutu 300€. Transfer trval len pár minút a už sme vystupovali pred hotelom Armonia. Na recepcii už mali zoznam, ale bolo potrebné ešte vyplniť nejaký formulár s menom, priezviskom, číslom pasu, adresou a zamestnaním. Toto bolo prvý krát od kedy chodím do Grécka, že bolo niečo potrebné pred ubytovaním vypisovať. Potom už stačilo odovzdať tento vyplnený papier, ubytovací poukaz a dostal som kľúče.

Hotel ArmoniaNakoľko som mal aj stravu, tak som ešte dostal na ruku farebnú pásku podľa, ktorej sa rozlišovalo kedy mám nárok na stravu, príp. iné služby. Táto páska sa nedá bez poškodenia dať dolu a preto ju musíte nosiť na ruke počas celého pobytu. Strava bolo podávaná hneď vo vedľajšom hotelovom komplexe Santa Marina. Môžete tam prejsť buď cez ulicu, alebo malou bránkou pri bazéne a potom po schodoch k jedálni. Moja izba bola v druhej budove na prízemí. Vybavenie bolo tradičné: postele, stolík, nočný stolík, stolička a kúpeľňa s toaletou. Ako na každom ostrove aj ne Kréte je potrebné použitý toaletný papier odhadzovať do pripraveného koša, ktorý denne upratovačky vymieňajú. Odporúčam Vám dodržiavať to, lebo ak by sa potrubie upchalo, zbytočne by sa Vám komplikovala dovolenka a možno by ste platili aj nejaký poplatok za opravu.

V izbe bola navyše prístelka, klimatizácia, trezor a televízor, ktorý mi nefungoval. Všetko to bolo v cene ubytovania, preto som v popoludňajších horúčavách klimatizáciu používal. Tak ako tisíce ľudí po celom Grécku a preto sa občas stalo, že vypadol elektrický prúd a netiekla voda. Toto sa ale v posledné dni upravilo a výpadky už neboli. Myslím, že o preťaženej elektrickej sieti sa hovorilo aj vo večernou spravodajstve. Keby bola v izbe aj chladnička, tak by to bolo skoro ideálne. Štúdia majú vybavený kuchynský kút a preto je možné pripravovať vlastnú stravu.

Armonia bar  s bazénomHotel Armonia má vlastný bazén s barom, ktorý je medzi prvou a druhou budovou. Celý komplex je pozdĺžny a ťahá sa od cesty až po pláž. Takže posledná budova je od mora a pláže len na pár krokov.
V cene sú aj ležadlá a slnečníky pri bazéne a na pláži. Tu je malý problém, lebo na pláži sú z každej strany za poplatok, tak z iných hotelov tam môžu prísť dovolenkári a majú to zadarmo. Nikto to totižto nekontroluje a dá sa to zneužívať.
Ďalší problém je v obsadzovaní ležadiel skoro ráno a potom je blokované, lebo človek čo si tam položí uterák, tam prichádza aj po niekoľkých hodinách.

Pláž pred hotelom ArmoniaNa úvodnom stretnutí v pondelok o 10:00 s delegátkou Barborou sme dostali inštrukcie, že ak k ležadlu do 30 minút nikto nepríde, tak môžeme „rezervačný uterák“ odložiť nabok a ľahnúť si tam sami. Upozornila nás, že hotelové uteráky nie je možné nosiť na pláž a k bazénu, lebo potom Vám nemusia upratať izbu ak tam niečo chýba. Samozrejme som si všimol, že to zopár ľudí nedodržiava. Pláž v Ammoudare
Ďalej nám povedala niečo o miestnych zvyklostiach, o čase prevádzky bazénu a kto je plavčík a animátorka Martina, ktorá má na starosť nie len deti, ale aj dospelých, ktorí chcú využiť čas aktívnejšie rôznymi aktivitami (strečing, vodný aerobik atď.) . Plavčík je Nikos a ani nie je z Kréty a od baru dáva pozor na kúpajúcich sa v bazéne. Tiež nám ponúkla fakultatívne výlety a ochotne odpovedala na prípadné otázky. Záverom stretnutia nás pozvala na malé občerstvenie, pre pánov ouzo a pre dámy džús. Ja alkohol nepijem, tak som nemal nič ;-( Aj po niekoľkých stretnutiach s Barborou mi ochotne odpovedala na moje zvedavé otázky a preto som nadobudol dojem, že je to osoba na správnom mieste a odporúčam CK, aby jej dala odmenu navyše. Ešte jedno moje odporúčanie, ktoré vždy dodržujem – nepijem vodu z vodovodu, ale radšej si kupujem balenú vodu. Šesť fliaš (6×1,5l) za necelé dve eurá.

Areál hotela Santa MarinaStrava bola formou Švédskych stolov v komplexe Santa Marina hneď vedľa. Raňajky sa vydávajú od 7:00 do 10:00 a pokiaľ ste v jedálni môžete konzumovať čo chcete, vrátane nápojov. Nie je možné jedlo vynášať mimo priestor jedálne ani brať si zásoby na deň. Na výber boli od tradičných možností (chlieb, maslo, šunka, syr … ) po slaninu, klobásy a rôzne ovocie a sladkosti. Večere boli od 18:30 do 21:30 tiež formou Švédskych stolov. Na výber bolo niekoľko druhov mäsa, rýb, zeleniny, príloh, ovocia a rôznych sladkostí, zmrzliny až po alko a nealko nápoje. Znovu môžete konzumovať len v priestoroch jedálne a nie je možné vynášať jedlo mimo.
Obedy a nápoje vo vonkajších baroch nie sú pre ubytovaných v Armonii. Strava bola naozaj veľmi pestrá a vo veľkom množstve, preto sa mohlo niektorým dovolenkárom stať, že aj priberú na hmotnosti. Použité riady odnáša personál, ktorý je aj z Českej republiky v rámci praxe na hotelovej škole. Nezabudnite na dlhé nohavice (hlavne páni), ktoré sú na čas večere požadované. Mohlo by sa Vám stať, že Vás hlavný do jedálne nepustí kým sa nepôjdete prezliecť (videl som na vlastné oči). Toto upozornenie je aj pred vstupom napísané, vhodné by bolo upozornenie aj od CK, aby sa zbytočne klienti nestresovali. Je to predsa len štvorhviezdičkový hotel a tam treba dodržiavať určité pravidlá. Po večeri sa organizuje väčšinou o 21:30 na pláži Santa Marina animačný program pre klientov oboch susedných hotelov. V tíme sú aj dvaja Slováci – Martina s kolegom. Pred jedálňou je vypísaná téma večerného programu a preto si môžete urobiť základnú predstavu o čom to celé môže byť
.Večerná ulica v Ammoudare

Letovisko Ammoudara je vlastne pokračovaním Heraklinu smerom na západ, do ktorého chodí mestský autobus číslo 6. Opačne (do mesta) chodí jednotka. Je jedno akým smerom idete lístok stojí 1,15€. Zakúpiť ho môžete v Mini Markete pred hotelom, kde je o kúsok ďalej pred tavernou aj autobusová zastávka. Odporúčam kúpiť si aj spiatočný, aby ste nemuseli potom v Heraklione hľadať kde ho zakúpiť. Lístok majte vždy pri sebe pre prípad kontroly revízorom. Autobusy chodia dosť pravidelne a preto je možné urobiť si individuálny výlet do hlavného mesta. Ulica v Ammoudare so zastavkou autobusuZastávka je na znamenie, preto nezabudnite prichádzajúci autobus stopnúť. Pri vystupovaní je potrebné tiež dať vodičovi znamenie, že na najbližšej zastávke má zastaviť. V Heraklione vystupujete na hlavnom námestí, ktoré spoznáte ľahko lebo je dosť veľké a má zvláštne šikmé stĺpy. Autobusová stanica je cestou dolu z námestia smerom k prístavu.

V Ammoudare nájdete rôzne reštaurácie a bary, atrakcie, kino, požičovneElektráreň na vzdialenom okraji letoviska Ammoudara motoriek a áut, orientálny bar s vodnými fajkami a dokonca na západnom okraji aj elektráreň. Mne osobne vôbec nevadila a keby som o nej vopred nevedel, tak by som si ju možno ani nevšimol. Ani ďalším návštevníkom neprekážala, takže nemusíte mať žiadne obavy zo znečistenia, alebo rušenia kľudu na dovolenke. Ak s tým nemajú problém Nemci, Angličania a Rusi, ktorých je tam naozaj dosť veľa, tak je to v poriadku 😉

Back to Top