Tipy a rady na vlastné výlety

Pôvodne sme si chceli požičať motorky tak ako na Korfu, ale na druhý deň sa všetky naše predstavy rozplynuli. Ten štýl, ktorý sme zažili na Korfu je úplne odlišný. S veľkými problémami sme našli jednu (!) požičovňu Christin (ceny od 15€/deň), kde mali skútre a dve autopožičovne (ceny od 50€/deň). Sklamaním bolo, že skúter môžete použiť len v okruhu asi 25 km od Paralie a v tejto oblasti toho veľa nenájdete. Argument mali, že keby došlo k nejakej poruche, tak by bol problém s opravou na mieste príp. dopravením motorky späť.

Autá sa dali používať aj ďalej, ale to sme si už rozmysleli lebo bolo jednoduchšie a lacnejšie ísť na výlet linkovým autobusom. Do Katerini ide autobus od kostola a cesta trvá asi 15 minút. Lístok sa dá kúpiť v autobuse za 1,20 € , ale to veľmi neodporúčam lebo pri platení mincou 2€ mi vodič vrátil len 20 centov. Radšej si kúpte lístok v nejakom obchode pri zastávke zhruba za 1€. Treba sa len opýtať či majú lístky a keď nie tak sa skúste opýtať vo vedľajšom.

Kostol v Katerini pri pešej zónePri cestovaní si treba lístok označiť strojčekom lebo často chodieva revízor. Prvý krát sme skoro omylom vystúpili na nejakom vzdialenom predmestí, preto je dobré sledovať či autobus prešiel cez diaľnicu (asi je to diaľnica lebo je to dosť široká rýchlostná komunikácia). Bola tam svetelná križovatka, ale niečo tam robili stavbári tak je celkom možné, že na budúci rok tam bude most. Pomôcka je, že treba postupne vidieť na ľavej strane dva veľké kostoly. Pri tom druhom býva konečná a na pešiu zónu je to kúsok.

Katerini je väčšie mesto s veľa obchodmi na pešej zóne ale aj v bočných uličkách. Keby ste chceli ísť napr. do Thesalonik, Pri hlavnej autobusovej stanici v Katerinitak musíte ísť na hlavnú autobusovú stanicu, ktorá je na pravej strane autobusu ktorým prídete (asi 10 minút chôdze cez uličky), keby ste išli do Dionu pod Olympom tak zastávka je vľavo. Musíte sa dostať na začiatok pešej zóny (asi 50-70 metrov od začiatku) a potom uličkou vľavo. Pri zastávke je parkovisko a lístky (cca. 1€) predávajú v obchode s kávou oproti zastávke. Kúpte si dva, aby ste mali aj na cestu späť.

Cesta trvá asi 30 minút cez niekoľko dedín a v Dione je dobré vystúpiť pri „motoreste“ kúsok od Archeologického múzea (keď nebudete vedieť presne, tak sa opýtajte vodiča na „Archeological museum“). Odtiaľ sa dá ísť aj do Archeologického parku, ktorý je asi 400 m po ulici smerom dolu. My sme išli najprv tam, lebo múzeum otvárali až o 13:00. Vstupné je 6€ do parku (2×2€) a do múzea (1×2€). Park je rozdelený do dvoch častí a nájdete tam rôzne vykopávky.Pred vstupom do Archeologického parku

V múzeu sú rôzne sochy, mince, džbány, atd. Nie je možné tam fotografovať a natáčať na video!. Oproti múzeu sú dve alebo tri taverny síce trochu predražené, ale keď ste hladný tak si nepomôžete. Napr. Souvlaki s hranolkami stáli 5€. Autobus späť do Katerini ide okolo 15:00 od hotela Dion, ktorý je asi 5 minút chôdze od múzea smerom k parku na hlavnej ceste. Autobus z Katerini do Paralie chodí často a zastávka je od začiatku pešej zóny asi 5 minút chôdze. Lístky predávajú v stánku, v ktorom sú aj autobusové informácie.

Back to Top