Tipy a rady – kláštory Meteora

Ďalšie informácie o výletoch (pirátska plavba, Meteora, Olymp, Atény, ostrov Skiathos, Thesaloniki) Vám poskytne delegát Vašej cestovky. Náš delegát bol vcelku pohodový človek, ktorého sme videli v deň príchodu, na informačnej schôdzke a v deň odchodu. Ja som ho nepotreboval, ale ak by niekto niečo potreboval, tak by bol problém nájsť ho. Robil pre tri cestovné kancelárie (!) a nestíhal robiť poriadne ani pre jednu (podľa jeho slov) ;-). Možno by sa CK mala zamyslieť nad tým ako by mal delegát pracovať.

Pohľad na Veľký kláštorNašťastie mu prišla po 3 dňoch na pomoc delegátka, na ktorú som počul len slová chvály. Ona bola s nami aj na výlete na Meteorách a mala dobrý prehľad o celom výlete a navyše nás počas cesty informovala aj o miestach kadiaľ sme prechádzali.

Celodenný výlet stál 25€ plus 2€ pre Grécku sprievodkyňu, ktorá tam musela byť a ďalšie 2€ vstupné do Veľkého kláštora. Kto chcel mohol za ďalšie 2€ ísť ešte do ženského kláštora. Odchádzali sme autobusom ráno o 7:00 a vrátili sme sa okolo 17:00. Kláštory sú od Paralie vzdialené asi 150 km. Ide sa cez Katerini a Larisu do dediny Kalambaka. Autobus Vás dovezie až ku kláštoru, kde musíte vystúpiť a potom ho hľadať zaparkovaný pri ceste trochu ďalej od miesta kde Vás vyložili.

Do veľkého kláštora je potrebné ísť hore po schodoch (asi ako na 10 poschodie). Pri vstupe kontrolujú či ste vhodne oblečený. Musíte mať zahalené ramená a nohy (ženy aj muži). Ak nemáte vlastné nohavice, tak Vám dajú ich, ktoré vyzerajú ako široké pyžamo a pre ženy takú „plachtu“. Na niektorých miestach v kláštore je zakázané fotografovať a natáčať – sprievodca Vás na to upozorní.

Vstup do veľkého kláštoraV žiadnom prípade si nedávajte dolu časti oblečenia lebo Vás vykážu von! V tomto kláštore sme boli asi 90 minút. Potom sme išli do ženského, kde sme boli asi 30 minút. Ja som hore už neišiel, lebo podľa delegátky je to podobné ako v tom predchádzajúcom.

Potom sme išli do obchodu so suvenírmi (pauza 30 min) a do reštaurácie na obed (zhruba 30 min.). Mali sme skupinovú zľavu a cena bola jednotná 7€ za jedno hotové jedlo s prílohou a šalát. Výber bol asi z 5 hotových jedál a mal som pocit, že som v závodnej kuchyni :-).

Rieka Pinios v údolí TembiNa spiatočnej ceste sme stáli 30 minút pri rieke Pinios (údolie Tembi), kde bol nejaký kostolík v skale, reštaurácia a park. Bola tam aj malá výletná loď. Za 4€ sa dá ísť plaviť 30 minút po rieke. Na to sme ale nemali čas. Potom sme už išli priamo do Paralie. Celý výlet bol dosť „rýchly“, ale dalo sa to zvládnuť a pozrieť si nezvyčajné miesta.

Back to Top