Tipy a rady, výlety Kos, Nissyros

Ďalší výlet som kúpil na stredu večer – západ slnka v tradičnej dedinke Zia za 10€. Neviem ako Vy, ale ja si tradičnú dedinu predstavujem tak ako na pohľadniciach – biele domčeky, modré strechy a úzke uličky. Zia je iná, je tam veľa zelene a stromov, sú tam obchody so suvenírmi, korením a nejaké taverny s výhľadom na západ slnka nad Kalymnosom. Odchod autobusu bol o 17:00 znovu spred Sacalis hotela a návrat o 21:30 z dediny Zia.Tradičná dedinka Zia

Posledný výlet som kúpil na piatok na ostrov Nissyros s vulkánom Polivotis, druhým najznámejším vulkanickým ostrovom po Santorini v cene 16€ a 7€ transfer do vulkánu. Odchod bol z prístavu v Kefalose o 9:30 loďou Kamari II. Plavba trvá 45 minút. Pred Nissyrosom je malý ostrov na ktorom sa ťaží ruda a nie je prístupný. Prístav je v Mandraki, kde bola pobočka CK Nissyrian travel, v ktorej sme si vyzdvihli lístok na autobus do vulkánu o 12:30. Tá pobočka je len stolík aký majú naše CK na letisku pri vydávaní leteniek. Lístok je len plastiková kartička s číslom autobusu. Je tam trochu chaos, lebo je tam niekoľko autobusov, ktoré v pravidelných intervaloch odvážajú ľudí do vulkánu.

Uličky v MandrakiDo odchodu autobusu som mal čas pozrieť si dedinu (pre domácich mestečko) Mandraki, ktorá je skoro ako z pohľadníc – biele domy, modré strechy, úzke uličky, taverny a typická prístavná atmosféra. Na konci Mandraki je kláštor ku ktorému vedie 200 schodov. Oplatí sa pozrieť hore, lebo výhľad je zaujímavý a vnútro kláštora tiež. Cestu ku schodom absolvujete cez úzke uličky, kde na horných poschodiach domáci sušia prádlo a posedávajú pri svojich domoch. Na hlavnej ulici je galéria jedného fotografa, kde má veľmi zaujímavé fotky a tiež CD s príjemnou muzikou v cene 15€.

O 12:15 som už čakal na autobus do vulkánu. Znovu nastal chaos a nečudujte sa, keď sa nezmestíte do autobusu s číslom na kartičke. Jednoducho Vás posadia do autobusu s iným číslom. Je to jedno, lebo všetky idú na to isté miesto. Cesta ku kráteru trvá cca 30–45 minút je kľukatá a idete najprv hore do vrchu a potom dolu k vulkánu. Pri vulkáne je jedna taverna s jednoduchým občerstvením a suvenírmi.

 

Ľudia vo vulkáneMôžete ísť až dolu do vulkánu, kde môžete vidieť bublajúce otvory a v celom údolí je cítiť sírový zápach. Vo vulkáne sme mali 45 minút na prezretie si oblasti. Je to v podstate kamenná krajina s trochou zelene. Po návrate do Mandraki som mal ešte čas poprechádzať sa po úzkych uličkách. Odchod lode bol o 15:30 a plavba späť bola viac rozkývaná ako tam. Vietor a vlny spôsobili to, že ľudia ktorí si sadli vpredu na lodi boli po niekoľkých minútach úplne mokrí od vĺn, ktoré prskali až na predné sklo lode. Ale niektorí mali z toho zábavu a sedeli tam skoro celú plavbu. Do Kefalosu sme prišli zhruba o 16:30 hod.

Back to Top