Výlet do Albánska

Tento krát som sa rozhodol aj pre výlet do Albanska. Ponúka ho v podstate každá cestovka aj lokálne kancelárie. Ja som sa rozhodol ísť s Fifo tour aj napriek tomu, že som tam bol s úplne inou CK. Týmto ďakujem delegátke Ivane, ktorá mi výlet predala. Pri tomto výlete potrebujete platný pas, lebo idete mimo EÚ. Tiež je v cene zájazdu aj poplatok za vstupné víza, ktorý bol tuším 10€. Odchod autobusu bol ráno zhruba o 7:15 z veľkej križovatky v Moraitike pri stanovišti taxi. Autobus tradične pár minút meškal, ale to je normálne, tak som to neriešil. Dávajte ale pozor, lebo z tej zastávky môžu ísť aj iné autobusy, tak aby ste sa omylom nedostali na úplne iný výlet. Po overení lístka u vodiča sme sa pohli do prístavu v hlavnom meste. Cez colnicu sme prešli celkom v pohode, do pasov len nahliadli a mohli sme ísť na loď. Po vyplávaní máte čas zhruba do 10:00 kým prídete do Albánskeho mesta Ag. Saranda. Ag. Saranda, Albánsko
Tam bol tiež prechod cez colnicu (presnejšie parkovisko pri lodi popri colníkovi) plynulý. Čakali nás už autobusy, ktoré boli označené podľa toho v akom jazyku je výklad. Sprievodca nás privítal a oznámil nám stručný plán výletu. Albánsko - zmenáreň Ag. SarandaNajprv sme mali zastávku na drink v taverne, kde si záujemcovia mohli vymeniť peniaze v prípade, že by ste chceli niečo kupovať. Zmenáreň bola veľmi zaujímavá a vlastne to bol len miestny priekupník, ktorý si na strome v taverne zavesil tabuľku „Exchange“ a priamo v kaviarni na terase menil peniaze. Ja som nemenil, tak som sa popozeral okolo taverny. Zatiaľ  som nemal dojem, že som vo veľmi chudobnej krajine. Možno to bolo tým, že sme boli na pobreží v letovisku. Inak toľko Mercedesov na cestách som ešte nevidel ako bolo tam.

Po všetkých potrebných úkonoch v taverne sme nastúpili a pohli sa do Butrintu, čo je archeologický park. Cesta bola dosť úzka a chvíľami už bolo vidieť chudobu v dedinách cez ktoré sme išli. Ale tiež bolo vidieť aj obrovský stavebný ruch na pobreží, kde sa stavajú letoviská. Po príchode do Butrintu sa k autobusu zbehli deti a ponúkali rôzne prívesky a retiazky za euro, príp. žobrali. Vstúpili sme do archeologického parku, kde sprievodca začal svoj precízne pripravený výklad. Prešli sme celý park dokola, v ktorom je zakázané fajčiť a prísne na to dozerajú, lebo ak by tam začalo horieť tak by to bol asi dosť problém.
Butrint, Albánsko
Do 13:30 sme to celé prešli a potom sme sa znovu vrátli do Ag. Saranda, kde bol pripravený obed formou švédskych stolov. Tu sa pripravte, že budete čakať v rade, lebo keď tam naraz prídu 2 autobusy inak to ani nepôjde. Nápoje si treba zakúpiť samostatne. Jedlo bolo v pohode, podobné ako kúpite v taverne, mäso, hranolky, šalát, olivy a pod. Po obede bol ešte krátky čas na individuálne aktivity, alebo možnosť ísť na prehliadku mesta aj so sprievodcom. Tu som tiež videl deti ponúkajúce náramky, retiazky alebo len žobrali. Sprievodca ich slušne odháňal, ale nebolo to úplne dotieravé a keď videli, že predaj bude neúspešný pokračovali ďalej.
Ag. Saranda, Albánsko, pobrežná promenáda
Videli sme pobrežie, a vykopávky v Ag. Saranda. Potom sme sa pobrežnou promenádou vrátili do kaviarne a autobus nás odviezol do prístavu zhruba o 16:15. Prístav nebol ďaleko od kaviarne a mohol som ísť aj pešo, ale zvolil som autobus, lebo išiel inými cestami, tak som si aspoň pozrel ďalšie časti mesta.

Ag. Saranda, promenádaNasledovalo poďakovanie od sprievodcu, bezproblémová pasová kontrola a plavba na Korfu. Tam sme dorazili približne okolo 18:50, ale čakali sme ešte na inú loď, tak do Moraitiky sme sa pohli až okolo 19:15. Na zastávku sme dorazili asi okolo 20:00 a išli sme rovno do hotela na večeru, ktorú dávajú tuším len do 20:30. Časy, ktoré uvádzam môžu byť mierne odlišné v každej sezóne, preto si ich radšej vždy overte u delegátov, aby ste niečo nezmeškali.

Výlet do Albánska sa mi celkom páčil aj napriek tomu, že ma archeologické pamiatky veľmi nezaujímajú. Tie zhruba 3 hodinky aj s cestou do Butrintu sa dajú zvládnuť. Pozrel som si aspoň inú krajinu do ktorej sa len tak hocikedy nedostanem. Zažívajú tam podľa mňa celkom zaujímavý rozmach v cestovnom ruchu a stavebná činnosť je v letoviskách vidieť veľmi často. Ak už Korfu a okolité ostrovy poznáte a nemáte čo nové vidieť, tak sa choďte pozrieť aj do Ag. Saranda, je to zaujímavý zážitok.

Back to Top