Tipy a rady – ceny po roku 2001 – v eurách

Ceny po prechode na euro išli hore. Gyros pita, ktorý si zoberiete so sebou stojí od 1,2€, ale väčšinou je za 1,5€. Gyros s hranolkami na tanieri stál 5€, kurací a tuniakový šalát bol za 4€ u Popeya v Moraitike. Tento podnik je z minulých sezón známy tým, že Slováci majú malú zľavu. V pizzerii sú ceny pizze od 4€ do 6€. V Alexis taverne som kupil sardinky za 4€ a gyros cez okienko za 2€. Káva je od 1,5 a vyššie, čaj 1,5, džús 3dcl bol za 1,5€. Horúcu čokoládu som kúpil za 2 a keď bola so šľahačkou tak za 2,6€. Cena piva v Golden Beach v Moraitike bola v nápojovom lístku 2€. Diogenes taverna v Moraitike V Diogenes taverne som kupoval jedlo so zľavou a za tuniakový šalát som platil 2,5€, boloneske špagety za 2€ a ďalšie mäsové chody boli v cenách okolo 5€. Všeobecne by sa dalo povedať, že v rýchlych občerstveniach je priemerná cena okolo 4 eura a v tavernách a reštauráciách tak 6 – 7 eura

V supermarketoch je väčšina cien nad jedno euro, napr. „sáčková polievka“ a cestoviny sú od 1,5, rôzne napolitánky a sladkosti tiež nad 1,5€. Voda 1,5 litra stojí 40 centov. Jogurty som našiel aj za 60 centov, ale väčšinou to bolo od jedného eura hore, napr. 500g ovocný jogurt som kupoval za 1,8€, chlieb za 70 centov a pol litra mlieka s kakaom v priemere za 1euro. Syr bol v cenách od 80 centov za dosť malý kúsok. Väčšinou som platil od 1,5€ a viac za 15dkg, vákuovo balený salám 10dkg ma stál 1,5€. Jeden odkrojený kúsok melóna bol od 80 centov a viac. Alkohol od 2€, ale to je závislé od druhu a objemu fľaše. Cigarety sú od 1,5€. Film Fuji (36 obr., citlivosť 200) som kúpil za 4,40 eura. Vyvolanie filmu a zhotovenie fotiek (37 ks) do hodiny ma v Benitses stálo 11,25 eura. Pohľadnice sú za 25 centov a známky za 65 centov. Taxík z Benitses do Moraitiky (asi 7 km) stojí 10€, ale podarilo sa mi za dedinou stopnúť jeden taxík a zjednať cenu na 5€. Zelený autobus na to isté miesto je za 80 centov. Benzín je v cene okolo 80 centov. Lehátka a slnečníky na pláži sú za 2€ / ks a na niektorých plážach aj za 3€, tj. za 2 lehátka so slnečníkom zaplatíte väčšinou 6 euro na deň.

Podľa informácii jedného známeho sa ceny líšia v turistických centrách od cien vo vnútrozemí – tam by mali byť nižšie, ale neviem to z vlastnej skúsenosti 

Rôzne (čo nie je v predchádzajúcich častiach)

Prístup na internet je možný asi vo všetkých väčších turistických strediskách. Ceny sú strašne vysoké, od 6 – 8 euro na hodinu. Kratšie pripojenie sa vypočíta podľa minútovej sadzby. Ja som sa bol pozrieť v Benitses v Karaoke bare, ktorý je situovaný v prvej polovici hlavnej ulice keď idete od Corfu town. Majú tam dva počítače, ale neskúšal som kvalitu spojenia ani počítačov. V Moraitike sú na hlavnej ulici dve alebo dokonca až tri miesta s prístupom na sieť. Dve sú kaviarne a jedno je v nejakej informačnej turistickej kancelárii. V Messonghi je tiež jedno miesto Next Holidays s prístupom a dokonca tam Slováci majú aj zľavu, lebo je to v ubytovacom zariadení, ktoré spolupracuje s našimi cestovkami. Našiel som to až na druhý pokus a porozprával som sa s majiteľom Costasom o cenách.Kláštor Moni Vlachernon v Corfu Town Prvých desať minút stojí 1,5 € a každá ďalšia minúta 12 centov.

Telefonovanie je výhodnejšie z verejných automatov ako z hotelov, alebo z mobilných telefónov. Telefónna karta stojí 3 eurá a v slabej – nočnej prevádzke môžete telefonovať na Slovensko aj 5 minút. Volal som aj na pevnú linku aj na mobil na Slovensko a mám pocit, že to z karty odpočítavalo rovnako. Na posielanie SMSiek som využil sieť Panafon, kde by mali byť ceny najnižšie – okolo 6,5 Sk ak používate Orange. U Eurotelu si ceny zistite na ich www stránke. Na telefonovanie bola výhodnejšia sieť Cosmote.

Ak chcete kúpiť predplatenú kartu Gréckeho operátora tak si pripravte 15 euro. Kúpiť sa dá vo väčších supermarketoch aj s dobíjacími kupónmi. Ceny SMSiek sú okolo 13 – 15 centov za správu.

Kriminalita na gréckych ostrovoch zo strany domácich nie je, alebo je len veľmi nízka. Väčšinu z toho čo sa tam stratí majú na svedomí turisti. Preto je vhodné nenechávať na pláži voľne položené cenné veci. Tiež sa občas môže stať, že malé priestupky robia Albánci.

O tom, že Gréci sú pohostinní a priateľskí by sa dalo polemizovať. Zatiaľ ma ani raz nepozval nikto k sebe na drink alebo večeru. V turistických centrách od Vás zoberú peniaze za všetko a v horských dedinkách sme stretli len veľmi málo ľudí, ktorí nám len zamávali. Ak máte nejakú inú skúsenosť veľmi rád ju privítam prostredníctvom kontaktného formulára.Kapitán Panos, u ktorého som brigádoval
V roku 2002 sa mi stalo, že ma jeden pán, ktorý mal vedľa hotela turistickú kanceláriu ponúkol nejakou sladkosťou a malým džúsom. Bolo to asi po piatich dňoch, keď som ho každé ráno na chvíľu navštívil a prehodil som s ním pár slov.

V tavernách kde nemajú vôbec jedálny lístok je predpoklad, že ceny budú vysoké. Stalo sa mi to v roku 2001 v taverne v dedine Perivoli, že som za 5 kúskov presoleného a mastného mäsa a dva krajíčky chleba zaplatil 2000 DRCH. A to všetko len preto, že už sa mi zdalo nevhodné sa zdvihnúť a odísť keď nám na začiatku hovoril ceny svojich dvoch jedál (druhé bola malá pizza za 1800). V Moraitike by som to mal za polovičnú cenu. Preto som si povedal, že keď sa mi na začiatku nebudú ceny pozdávať jednoducho sa zdvihnem a poviem im, že je to drahé, nič si neobjednám a odídem do lacnejšieho podniku 😉

Back to Top