Na mieste pobytu – Moraitika 1999 a 2001

Keď dostanete kľúče od izby alebo apartmánu je dobré si skontrolovať či sa tam nachádza všetko čo ste si objednali a zaplatili (chladnička, rýchlovarná kanvica atd.) a tiež či je to funkčné. Pred ubytovacím zariadením Fondana Pri mojom prvom pobyte na Korfu nám netiekla teplá voda, ale reklamoval som to domácemu až na druhý deň. Oprava mu trvala dva a pol dňa. Preto je lepšie všetko odskúšať, aby sa v prípade potreby pustili do opravy čo najskôr. Pri druhom pobyte tiež teplá voda robila problémy, ale len preto, že som nevedel o nutnosti vždy zapnúť istič, ktorý spustí elektrický ohrievač vody. Bola to ochrana pred výpadkom elektriny, ktorá nastala vždy pri súčasnom spustení ohrievača a variča (nemohli byť zapnuté naraz).

Zariadenie izieb býva jednoduché a vo väčšine ubytovacích zariadení rovnaké – postele s posteľnou bielizňou, nočné stolíky, stolík so zrkadlom, stoličky a vstavaná skriňa. Cez leto sa namiesto paplónov používajú plachty. V skrini sú však pripravené aj deky ak by sa náhodou ochladilo ;-). Pri apartmánoch a štúdiách je aj vybavený kuchynský kút. Nie je tam čistiaci prostriedok na riady a špongia. Dobré je vziať si z domu aj ostrý nôž.

Po ubytovaní je dobré prezrieť si okolie aby ste získali zbežný prehľad o letovisku a cestu na pláž. Ak nemáte objednanú stravu je ideálne nahliadnuť na ceny v niektorých tavernách, aby ste si zbytočne Cesta na pláž od Fondany nekupovali jednu a tú istú vec drahšie. Napríklad malý gyros-pita na pláži stál 600 DRCH a na hlavnej ceste 400 DRCH. Rozdiel v cene som videl aj pri nafukovačkách, ktoré boli na hlavnej ceste drahšie ako v bočnej uličke.

Pláže v letoviskách bývajú udržiavané a organizované. Vždy je časť pláže priradená k nejakej taverne alebo hotelu a dobre je to rozoznateľné podľa „firemných“ slnečníkov. Môžete si vybrať miesto, ktoré sa Vám najlepšie pozdáva a tam zostať. Treba sa však pripraviť, že za použitie slnečníka a lehátka od Vás pracovník taverny alebo hotela ku ktorému pláž patrí vyberie poplatok 500 DRCH za kus (1500 DRCH za slnečník a dve lehátka). Stačí si len ľahnúť a on určite príde v priebehu hodiny. Doklad o zaplatení obyčajne nedávajú. Keď cez obed odídete do hotela napr. na dve hodiny stačí na lehátku nechať nejaké veci (uterák, plachtu a pod.) nebude od Vás znovu vyberať poplatok keď prídetePláž v Moraitike späť. Keď nepotrebujete lehátka tak ich spod slnečníka jednoducho odložte nabok a zaplatíte len za slnečník. Ak si ľahnete niekde pod strom alebo palmu na deku je to bez poplatku. 

Na ostrove je možné nájsť aj malé pláže mimo letovísk, kde nikto nie je, alebo je tam len veľmi málo ľudí. Čo sa týka povrchu pláží sú na ostrove pieskové, štrkové a štrkovopieskové – záleží od miesta kde sa nachádzate. Vo väčšine letovísk nájdete aj plážové atrakcie ako je let na padáku ťahaný motorovým člnom, jazda na banáne alebo na kolesách „ring“ za motorovým člnom. Tiež sú v ponuke výlety loďou na pevninu, alebo okolo ostrova alebo na susedný ostrov Paxos a Antipaxos.

Aby ste si mohli prezrieť aj iné pláže a miesta na ostrove je vhodné si požičať motorku alebo auto. Turisti si hlavne požičiavajú skútre na ktorých sa dá celkom dobre presúvať po ostrove. Na malý skúter (do 50 cm3 pre 2 osoby) stačí vodičský preukaz na auto ale na väčší skúter alebo motorku je potrebné mať vodičský preukaz na veľkú Majiteľ požičovne InterRide a EuroSparmotorku – ináč Vám ju nepožičajú. Autá aj motorky majú v požičovniach  rozdelené do kategórii od ktorých sa odvodzuje cena. Pre Slovákov je vhodná požičovňa Inter Ride a Euro Spar, ktorá má niekoľko pobočiek po ostrove a robievajú tam aj Slováci, ktorí Vám ochotne poradia pri výbere a administratívnych úkonoch a naši turisti tam majú zľavu. Vždy si dávajte pozor na podmienky poistenia a spoluúčasti na poistení! Stalo sa, že niektoré požičovne Vám niektoré skutočnosti nepovedia, alebo po podpise zmluvy ešte dodatočne zaznačia aj spoluúčasť. 

Pre mňa bola zvláštna jedna zásada, ktorá hovorila o nutnosti telefonicky ohlásiť nehodu najprv do požičovne aj keby sa stala vo vedľajšej ulici. Keby ste to prišli ohlásiť osobne poistku by ste tým zrušili. Tiež je potrebné zapamätať si značku auta (mopedu) s ktorým bola kolízia. To ale nie je možné zistiť ak by Vám niekto poškodil auto na parkovisku ;-(. Ak by sa Vám aj stala nehoda, tak majiteľ požičovne zo škody za 20 tisíc spraví hneď škodu za 100 tisíc, ale je dobré sa s ním dojednávať o znížení a väčšinou sa to podarí. Vždy si zoberte aj prilbu pre seba a spolujazdca, lebo pokuta za jazdu bez prilby je okolo 20.000,- DRCH. 

Najvyššia pravdepodobnosť cestnej kontroly je na cestách okolo hlavného mesta. Aby ste sa vyhli nejakej kolízii je potrebné venovať vedeniu vozidla čo najväčšiu pozornosť, lebo veľmi často sa jazdí podľa toho kto silnejšie zatrúbi. Na mnohých miestach je cesta veľmi úzka a premávka je veľká. Hlavne na motorkách sa jazdí v rušných letoviskách strašne neopatrne a zaparkované vozidlá a motorky ešte cestu zužujú. A na koniec ešte jedna rada o jazdení v neprehľadných zákrutách – zatrúbte, aby ste dali o sebe vedieť, že ste za zákrutou 🙂.

Nočný život na ostrove je závislý od obdobia a miesta kde sa nachádzate. Na začiatku a konci sezóny je to iné ako cez hlavnú sezónu. Najrušnejšie a najhlučnejšie letovisko na ostrove je Kavos. Potom sú to Moraitika, Sidari a hlavné mesto Kerkyra (Corfu Town). Bežné veľké diskotéky ako poznáme zo Slovenska sa hľadajú dosť ťažko. Možno sú v hlavnom meste, ale neviem to posúdiť lebo som tam v noci nebol. Diskotéka napr. v Golden Beach v Moraitike prebieha ako nejaká moderovaná šou so súťažami a gréckym tancom a obyčajne až po polnoci to začína fungovať ako na bežnej diskotéke. Podnikov takéhoto typu nájdete na ostrove veľa. Samostatnou kapitolou vo voľnej zábave je stredisko Kavos v ktorom sú len Angličania s vekovým priemerom okolo 19-20 rokov. V noci hrá hudba všade a veľmi hlasno a tiež sa všade tancuje: na stoloch, stoličkách, na uliciach pred otvorenými podnikmi. Nočná ulica v KavoseDalo by sa povedať, že je to pre Angličanov niečo ako Ibiza pre Nemcov

Pred každým podnikom sú nadháňači zákazníkov s rôznymi ponukami zliav na alkohol. Čo sa cien týka v Kavose sú vyššie ako inde na ostrove a sú prispôsobené na anglické pomery (stolová voda 0,5 l stála 300 DRCH namiesto 150 DRCH). Vlastne všetko je prispôsobené pre Angličanov: nápisy ale aj hudobná produkcia a „dídžeji“. Keď som tam bol, tak práve ich veľa pozeralo futbal asi nejakej anglickej ligy. Vo veľa podnikoch bolo niekoľko veľkoplošných televízorov a celé to vyzeralo ako na štadióne. Po futbale sa začali baviť ako každú noc a až do rána tieklo pivo a alkohol prúdom. Nájdete tam napr. aj vystreľovací bungee jumping alebo diskotéku v pene. Detaily ohľadom cien atrakcií a rôzne tipy hľadajte v časti Tipy a rady.

Back to Top