Letecky
Posledný krát som letel večer. Sezóny predtým bol vždy ranný let, ale je ťažko povedať, ktorý je jednoznačne výhodnejší. Presný čas odletu bol o 19:00 a príletu o 21:45. Pristávanie na letisku v Kerkyre je zvláštne, lebo dráha je 2. najkratšia v Európe (2,5 km) a pristávací manéver sa začína nad morom, pretože dráha začína na uzavretej pláži. Takže to vyzerá akoby ste pristávali do mora. A na druhej strane dráhy – na jej konci je plot a za plotom je pomerne frekventovaná cesta so semaforom.
Po vystúpení Vás odvezie letiskový autobus na pasovú kontrolu, kde Vám zadajú číslo pasu do počítača, ktorý eviduje Vaše 90 dňové turistické vízum. Pri odchode, ak by ste boli na ostrove dlhšie ako 90 dní by Vám vznikli problémy. Potom si treba počkať na batožinu a v hale Vás už bude čakať delegát CK, ktorý Vám na základe miesta ubytovania povie ktorým autobusom pôjdete do letoviska. Cestou autobusom Vám povie základné informácie o ostrove, termíne spoločného stretnutia (obyčajne sa schôdzka koná na druhý deň ráno) a postupne Vás bude sprevádzať do hotelov a apartmánov, kde Vám odovzdá kľúče od izby.
V roku 2002 po pristáti v Kerkyre a vyzdvihnutí si batožiny nás v príletovej hale čakala delegátka CK Kartágo tours a CK Exim – ktorá je česká pobočka kartága. Ukázala nám autobus, ktorý nás odviezol do Benitses pred hotel. Ona s nami neišla, lebo čakala ešte na lietadlo s turistami z Prahy, iba nám oznámila čas prvej informačnej schôdzky na druhý deň. Preto celý proces ubytovania bol v réžii miestneho nájomcu hotela. Chvíľami to na mňa pôsobilo dosť chaoticky, ale keď som vedel ako to chodí z minulých sezón tak som si z toho nič nerobil.
Autobusom a loďou
Posledná cesta, ktorú som absolvoval nebola dovolenka, ale brigáda. O tom si môžete prečítať tu. Nakoľko som chcel ušetriť finančné prostriedky rozhodol som sa cestovať autobusom a loďou. V CK Tip travel som si kúpil len cestu bez ubytovania. Odchod mal byť o 7:00 zo stanice v Trnave, ale autobus hodinu meškal. Po príchode vodiči naložili batožinu, sprievodkyňa nám povedala kde máme miesto a o chvíľu sme vyrazili. Čo sa batožiny týka môžete mať len dva kusy – jeden kus ide do batožinového priestoru a druhý si môžete zobrať do kabíny. Pôvodne som mal tri kusy, ale keď som sa pre istotu deň pred odchodom na to opýtal v CK musel som isť kúpiť nový kufor. Systém je nešikovný, lebo dva kufre Vám nezoberú aj keď sú na váhu ľahšie ako jeden „obrovský“ kufor (ja som kúpil najväčší aký mali). Odôvodnenie CK je také, že turistom nastupujúcim na poslednej zastávke by sa nemuseli kufre zmestiť.
V autobuse som mal miesto hneď nad schodíkmi, čo pri mojej výške nebolo nič príjemné, lebo som mal veľmi málo miesta na nohy. Išli sme cez Rakúsko a Taliansko až do prístavu Brindisi na juhu. Dĺžka trasy je zhruba 1500 km a cesta trvala od 8:00 v piatok do 9:00 v sobotu aj s 30 minútovými prestávkami každé 4 hodiny. V prístave autobus zastavil asi 50 metrov od trajektu. Batožinu sme si preniesli na loď na recepciu, ktorá bola asi na druhom – treťom poschodí. Bola tam položená na chodbe pri recepcii v podstate bez dozoru. Vzhľadom na to, že už v prístave pršalo nedalo sa sedieť na palube, ale iba v reštaurácii. Na lodi bolo okolo 100 kamiónov a 800 pasažierov. Veľmi veľa bolo Turkov, ktorí robili chaos s miestami na sedenie v reštaurácii. Dokonca sa tam aj rozložili na deky na podlahy a spali medzi stolíkmi. Kino nefungovalo, tak cesta bola nudná. Keď chvíľu nepršalo dalo sa poprechádzať po palube a to bolo všetko. Keby bolo pekné počasie asi by tá cesta bola zaujímavejšia, lebo sa môžete napr. opaľovať.
Po asi 8 hodinách plavby sme dorazili do prístavu na Korfu. Zniesli sme si batožinu dolu na „prízemie“ a počkali sme na otvorenie sklopných dverí. Spolu s nami vychádzali aj nejaké kamióny, čo sa mi zdalo nebezpečné. Pri trajekte nás čakala delegátka CK Tip travel Táňa a autobus, ktorý nás odviezol do letoviska. Ja som mal zaplatenú len cestu a delegátka si vypýtala 5 € za prepravu do letoviska (aj keď som si istý, že som tú prepravu mal zaplatenú), ale nie hneď v autobuse, ale až večer keď sme sa stretli na ulici. Doklad o zaplatení, ktorý som chcel mi nikdy nedala. Preto som presvedčený, že ma oklamala a peniaze si nechala.
Cesta z Korfu
Letecky
V deň odchodu sme museli opustiť izby do 12:00, ale často je to aj do 10:00. Mali sme poobedný let a preto mi to až tak nevadilo, ale turisti, ktorí leteli do Prahy mali odlet až okolo polnoci a oni tiež museli dodržať termín do 12:00. Keď chceli ísť ešte na pláž museli si nechať batožinu na recepcii a po návrate boli určené dve izby v ktorých sa mohli postupne osprchovať. Je to dosť nepohodlné a nepraktické, keď nemôžete byť v izbe až do večera. Niektorí išli v posledný deň na celodenný lodný výlet loďou. Je to celkom dobrý nápad, lebo návrat z tohto výletu je okolo 17:30 – 18:00. Potom je už večera a odchod na letisko.
Na letisku je postup podobný ako v Bratislave len s tým rozdielom, že letenku si už od nikoho nevyzdvihujete. Tú čo ste dostali na Slovensku použijete aj na spiatočnej ceste. Treba si v hale počkať, pri ktorej prepážke budete odovzdávať batožinu a zároveň tam dostanete aj palubnú vstupenku s vyznačeným miestom na sedenie. Znovu to bude chvíľu trvať, lebo vybavenie 150 cestujúcich trvá určitý čas. . Rozdiel je v tom, že občania EU prechádzajú bez toho, že by ukazovali pas. U našich občanov je potrebná pasová kontrola, aby zistili či nie ste v Grécku dlhšie ako 90 dní – čo je dĺžka pobytu na klasické turistické vízum. Po 90 dňoch by Vám mohol vzniknúť problém s colným úradom, ktorý by sa mohol skončiť pečiatkou „nežiadúci“ v pase. Ak náhodou takúto pečiatku máte z minulosti radšej si vybavte nový pas. Nemuseli by Vás pustiť do krajiny a poslali by Vás späť tým istým lietadlom. Po pasovej a bezpečnostnej kontrole čakáte v bezcolnej zóne, kde je možné kúpiť suveníry, šperky, elektroniku a pod. v Duty Free Shope. Samozrejme je potrebné sledovať aj časy odletov kde je napísané ktorým východom pôjdete k lietadlu. Táto informácia o východe (angl. GATE NUMBER) je k dispozícii len niekoľko minút pred odletom. V lietadle je postup rovnaký ako na začiatku dovolenky. V Bratislave je potrebné po pristáti absolvovať znovu pasovú kontrolu, počkať si na batožinu a keď máte od CK zabezpečený odvoz domov vyhľadať autobus a zahlásiť sa vodičovi.